Om du uppskattar min journalistik och mina poddar får du gärna stödja mig med en gåva.
OBS! NYTT SWISHNUMMER: 123 519 92 86
Bankgiro 111-9072
Hur mycket får en människofientlig ideologi kosta i mänskligt lidande?
I skolan används barn som verktyg för en omöjlig integration. Det senaste exemplet är Sandviken.
I äldreomsorgen utsätts gamla människor för vanvård, bedrägerier, psykisk misshandel och våldtäkter i sina egna hem eller på äldreboenden. Övergreppen mot samhällets svagaste måste stoppas och ansvar utkrävas av dem som låter det ske.

Som psykisk misshandel räknar jag att inte förstå eller kunna göra sig förstådd med personal som man som vårdtagare är beroende av och som inte talar svenska. Gamla människor tvingas in i en språklig isolering, ett psykiskt skadligt vacuumtillstånd. Att kunna kommunicera på sitt eget språk är ett grundläggande mänskligt behov.
Rädslan för svaghet, som den norske moralfilosofen Harald Ofstad skrev om i sin bok ”Vårt förakt för svaghet” 1972, handlade i hans beskrivning i första hand om nazismen. Men föraktet för svaghet är givetvis inte begränsat dit. Rädslan och föraktet för svaghet finns spridd överallt, i de djupaste, omedvetna skikten hos de flesta människor, ofta bakom en mask av humanism och godhet, värdegrund och problemförnekelse. I den här krönikan vill jag visa hur utbrett föraktet för svaghet är i praktiken, bakom beslutsfattarnas blanka fasader och myndigheternas svällande HR-avdelningar.
Övergreppen mot samhällets svagaste sker i mångkulturens namn. De måste stoppas om Sverige vill göra anspråk på humanitet.
Varför anställs brottsdömda personer i hemtjänsten, där de fortsätter att begå brott mot äldre vårdtagare? Läs om den 93-åriga kvinnan som lyckades avstyra en hemtjänstanställds försök till grovt bedrägeri när han tog hennes bankomatkort och försökte ta ut pengar. Kvinnan var på sin vakt och anmälde honom. Mannen har sedan dömts för fem fall av grovt bedrägeri och ett försök till grovt bedrägeri.
Funktionsnedsatt kvinna brutalt våldtagen av hemtjänstanställd man
En intellektuellt funktionsnedsatt kvinna i 70-årsåldern i Malmö blev brutalt analt våldtagen av Omar, 31, från hemtjänsten. Enligt domen förekommer mannen under sammanlagt fjorton avsnitt i belastningsregistret. Han har vid flera tillfällen under de senaste tio åren dömts till fängelse och skyddstillsyn för bland annat narkotikabrott, rån, urkundsförfalskning samt olovlig körning. Men hemtjänstens chefer såg inga problem med att anställa honom och skicka hem honom till gamla, funktionsnedsatta vårdtagare.
Omar dömdes av Malmö tingsrätt till fängelse i 3 år och 6 månader. Han ska även betala ett skadestånd för kränkning på 200 000 kronor till den våldtagna kvinnan.

Men i SVT:s intervju med Urban Funck, HR-chef på funktionsstödsförvaltningen, vill Funck ”inte ge sig in i några spekulationer huruvida det var bra eller dåligt att Omar anställdes i hemtjänsten trots att han var dömd för upprepade brott”.
Ett typexempel på en ansvarig chef – HR betyder Human Rights, det vill säga mänskliga rättigheter – som är en ynkrygg och vägrar erkänna grova misstag – som drabbar de mest svaga och utsatta. Den våldtagna kvinnan hade uppenbarligen inga mänskliga rättigheter.
Invandrare är ingen ”svag grupp”
Ett klargörande: sedan decennier framställer media invandrare i allmänhet som en ”svag grupp”. Det stämmer inte. Den som lyckas ta sig den långa vägen genom en rad säkra länder ända till Sverige är inte svag.
Den absoluta majoriteten av dem som har sökt sig hit de senaste decennierna är unga, starka män i vapenför ålder. De kommer hit av en orsak: de vill ha bättre liv än vad de förmår bygga upp i sina vanligen muslimska hemländer, och de vill kalasa på den världsberömda svenska välfärden.

I den här texten fokuserar jag på de allra yngsta och allra äldsta svenskarna. De utgör speciellt skyddsvärda grupper som, i ett land som gör anspråk på att vara anständigt och humant, ska visas särskild omsorg och hänsyn.
Båda grupperna är sköra och utsatta på olika sätt. Men istället för omsorg och hänsyn utsätts just de här grupperna för grova, traumatiserande övergrepp.
Tre skäl till att övergreppen tillåts fortsätta
Det sker av i huvudsak tre skäl.
- Massinvandring från jordens mest dysfunktionella länder har i flera decennier ansetts vara överordnad den svenska befolkningens behov och rättigheter. Alla försök att uppmärksamma svenska folkets behov har stämplats som ”rasism”.
- Politiker, myndigheter och media har i det längsta framhärdat i att vägra se den värderingskollision som oundvikligen uppstår när migrationsimporten sker från länder och kulturer med värderingar som kraftigt skiljer sig från vår svenska kultur och våra värderingar.
- Det tredje skälet som möjliggör övergrepp på framför allt barn och gamla är att svaga individer, i synnerhet de äldre, sällan kan tala för sig själva och inte alltid har någon som står upp för dem. Barn har i bästa fall föräldrar som kämpar för sina barns bästa. Gamla, sjuka människor vågar och orkar inte protestera. Deras vuxna barn vågar i många fall inte heller påtala brister, av rädsla för att det ska slå tillbaka mot den gamla föräldern.
En ideologisk besatthet som rusar fram, likt ett urspårat tåg
Övergreppen iscensätts utifrån en ideologisk besatthet som ska fram, likt ett framrusande tåg utan ansvarig lokförare. Mångkulturen är överordnad allt annat.
I Sandviken, en typisk gammal röd bruksort i Gästrikland, används barn som redskap för politiska och ideologiska mål.
Kommunen styrs av en koalition av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna. En livsfarlig, ideologiskt förblindad sammanslutning där en så kallad Kunskapsnämnd styr över skolan.
Denna Kunskapsnämnd, ledd av centerpartisten Jenny Karlsson, fick en i eget tycke genial idé. Den 17 oktober tog nämnden beslutet att tvångsintegrera barn från mellanstadiet i Västanbyns skola i den mångkulturella Murgårdsskolan.

Kunskapsnämnden har, stick i stäv med sitt pretentiösa namn, fattat ett beslut som går på tvärs med all samlad kunskap om barns behov av stabilitet, trygghet och kontinuitet. Barnen behandlas som brickor utan egna behov som godtyckligt kan flyttas i ett ideologiskt spel.
Andelen invandrare har ökat snabbt på Murgårdsskolan de senaste decennierna. År 2002 var fem procent av eleverna på den ena av de två skolenheter som fanns då födda utomlands. Tio år senare, 2012, hade andelen ökat till 28 procent. Nästan vart tredje barn har alltså ett annat modersmål än svenska.
Sandviken är en av de kommuner där invandringen har tillåtits totalt förändra befolkningssammansättningen och därmed också barnens möjligheter att tillgodogöra sig skolundervisningen.
Invandringen kommer från länder som befinner så långt från svensk kultur och värderingar som tänkas kan
De tre största invandrargrupperna i Sandviken är utomeuropeiska. De kommer från Syrien, Eritrea och Irak. Länder som befinner så långt från svensk kultur och värderingar som tänkas kan.
Så här ser den demografiska utvecklingen i Sandviken ut från 1984 till nu i ett rörligt diagram på Affes Statistikblogg. Om du klickar på diagrammet ser du utvecklingen under de senaste 38 åren i Sandviken. För större bild, klicka i fyrkanten längst ner i diagrammets högra hörn!
Idag dominerar invandrarna skolan, och en stor andel av eleverna har svårt att klara kunskapskraven, skriver Samhällsnytt. Många behärskar inte svenska språket. Svenska barn görs till integrationsredskap som ska lära de utländska barnen svenska.
Debattören Lotta Gröning (tidigare (S), nu liberal), skriver i Epoch Times:
”Ett 40-tal elever i 10–11-årsåldern från en liten fungerande skola i Sandviken har utsetts av den politiska vänstermajoriteten att se till att elever på Murbergsskolan ska lära sig svenska. Lärarna har misslyckats, och svenska är inte huvudspråket på skolan. Politikerna hoppas nu att barnen ska fixa både integration och bättre språkkunskaper för över 600 elever.”

Lotta Gröning kallar de tvångsintegrerade barnen ”experimentbarn”. Och det är de ju. Utsedda till försökskaniner i politikernas ideologiska experimentverkstad.
”Men”, skriver Lotta Gröning:
”Politikerna i Sandviken har inte hittat på den här lösningen helt själva. De har statsmakten med sig, Skolverket förstås och regeringar oavsett färg. Skolverket anser att skolväsendet bör ha ett styrsystem som bidrar till att kompensera för skillnader i barns och elevers förutsättningar i samhället.”
Alla ska vara lika, även om de har vitt skilda förutsättningar vad gäller kultur, värderingar, IQ, studievana, kunskapsnivå, syn på utbildning, vanor och traditioner.
Det är dömt att misslyckas. Människor är olika. Det finns ingen magisk låda där man kan stoppa in människor i ena änden och de kommer ut på andra sidan, stöpta i samma form. Det borde politikerna ha lärt sig vid det här laget.
93-årig kvinna utsatt för bedrägeriförsök av hemtjänstanställd
En 93-årig rullstolsburen kvinna är sedan många år beroende av daglig hemtjänst. Hon vet aldrig i förväg vem som kommer in i hennes hem. Hembesöken är en daglig folkvandring av främmande människor utan slut. Det får henne att känna ständig otrygghet. Ytterst sällan kommer någon som förstår och pratar svenska. Intrycket är att de som anställs i hemtjänsten plockas in direkt från gatan utan några krav.
Som hemtjänstkund förpassas kvinnan till en tillvaro av språklöshet. Hon kan inte använda sitt eget språk, svenska.

Hemtjänstpersonalen är outbildad och påfallande ointresserad av hennes hjälpbehov – som hon betalar dyrt för. Om det blir någon tid över mellan kundbesöken fördriver de den med att sitta och surfa på sina mobiltelefoner eller prata med sina kompisar på språk som kvinnan inte förstår. Hon känner sig som en främling i sitt eget hem, invaderat av nya främmande människor varje dag.
På äldre människors vis är hon rädd för att klaga
En gång i veckan har hon rätt att med hemtjänstens hjälp få komma ut ur sin lägenhet. Men hemtjänsten förstår inte att rullstolen måste fällas ihop för att få plats i den lilla trånga hissen, och hon kan inte säga det till dem, för de förstår inte svenska. På äldre människors vis är hon rädd för att klaga, rädd för att utsättas för ännu sämre behandling om hon skulle säga ifrån. Resultatet är att hon bara ibland kommer ut på utomhusbesöket som hon enligt beslut av biståndsbedömare är berättigad till en gång i veckan.
Hon tvingas acceptera att bli duschad av främmande, muslimska män. Hon har aldrig visat sig naken inför någon annan än sin man, som är död sedan många år. Tusentals kvinnliga hemtjänstkunder utsätts för samma övergrepp. De känner blygsel, de avskyr att främmande män tar på deras kroppar. Men de vågar inte protestera.
Den 93-åriga kvinnan står inte ut med den påtvingade intimiteten. Hon upplever den som ett övergrepp och försöker undkomma genom att säga att hon inte vill duscha, för hon ”mår inte bra idag”. Så hon blir sällan duschad.
Mannen från hemtjänsten tar hennes bankomatkort
En dag är det en man från hemtjänsten som beter sig egendomligt. Utan att 93-åringen märker det lyckas han på något sätt ta bankomatkortet ur hennes plånbok, som ligger framme i sovrummet. Han stänger in sig i badrummet och är där länge. Kvinnan tycker att han beter sig konstigt. När han har gått märker hon att hennes bankomatkort saknas i plånboken.
Hon ringer till hemtjänstkontoret och berättar vad som hänt. Hon har just upplevt vad åklagaren och tingsrätten senare ska rubricera som ”Försök till grovt bedrägeri”. Mannen fotograferas vid flera bankomater när han försöker ta ut pengar med 93-åringens bankomatkort. Då har hon hunnit spärra kortet. Hon är chockad och skakad. Sex månader senare ska hon bli kallad till tingsrätten för att vittna. Det är en mycket stor fysisk och psykisk ansträngning för henne, både förhöret och att ta sig till tingsrätten med rullstol och färdtjänst.
Mannen heter Yusuf Rahimi, är 26 år och medborgare i Afghanistan. Han är bosatt i Vallentuna, tidigare i Västerås.
I Stockholms tingsrätt döms han den 31 juli i år (mål B 8933-23) för fem fall av grovt bedrägeri och ett försök till grovt bedrägeri till fängelse i ett år och åtta månader. Brotten har han begått i Stockholm, Järfälla och Södertälje.
Som anställd i hemtjänsten har Rahimi gjort det till sin specialitet att på olika sätt komma över äldre hemtjänstkunders bankomatkort och plocka ut pengar på dem. Trots sin digra brottslighet har han fått anställning inom hemtjänsten i Stockholm, Järfälla och Södertälje. Uppenbarligen har arbetsgivarna inte kontrollerat hans förflutna i belastningsregistret. Det är inte så noga vad äldre vårdtagare utsätts för, ska vi förstå.
Yusuf Rahimi är inte svensk medborgare och kan alltså utvisas. Men åklagaren i målet yrkar inte på utvisning för honom.
Eventuellt är Yusuf Rahimi en av de omkring 9 000 afghaner utan asylskäl som av den socialdemokratiska regeringen inklusive Miljöpartiet, och med stöd av Centerpartiet och Vänsterpartiet, 2018 tilläts åka räkmacka in i Sverige genom den så kallade Gymnasielagen. Jag har dock inte lyckats få det bekräftat.
Färdtjänstresorna beställs från Senegal och Moldavien
Äldre svenskar har ofta nedsatt syn och hörsel. Därför är det ett stort problem för många färdtjänstberättigade att resorna med det upphandlade färdtjänstföretaget DRT Solutions måste beställas från en växel i Senegal i Västafrika. Eller i Moldavien. Växlarna har givetvis förlagts där av kostnadsskäl.
Medierna har ensidigt framställt DRT Solutions som en framgångssaga med det ädla syftet att ge jobb åt fattiga senegaleser och moldavier. Inget enda av de medier jag har gått igenom i ämnet har ägnat en tanke åt konsekvenserna för de svenska färdtjänstkunderna.
Lågavlönad personal i Senegal har gått en snabbkurs i svenska i Dakar och förväntas förstå invecklade svenska gatuadresser och gårds- och fastighetsnamn på den svenska landsbygden. Det vore lögn att påstå att det fungerar. Än en gång används en svag grupp som försökskaniner. Rörelsehindrade, smärtdrabbade kunder som tvingas sitta i timmar på hårda stolar och vänta på hemresa från sjukhus och vårdcentraler.
För kunderna (jag är en av dem) är det en stor påfrestning att beställa resor och försöka göra sig förstådd i Senegal eller Moldavien. Kunderna måste gång på gång bokstavera adresser för personal som saknar möjligheter att förstå och som har ett halsbrytande uttal. Misstagen, försenade eller missade läkarbesök, fel adress och fel tidpunkt, skapar maximal oro och otrygghet för sköra äldre personer och gör färdtjänsten till ett lotteri utan vinster.
Exemplen är hur många som helst – politiker och myndigheter har förlorat kontrollen
Exemplen är hur många som helst. Innehållet i den här krönikan är bara ett skummande på ytan. I raden av slumpvis utvalda exempel har vi till slut de irakiska tandläkarna i Stockholm som satt i system att utnyttja äldre människors (95-åringar och däröver) outnyttjade tandvårdsbidrag. På det sättet har de lurat till sig närmare åtta miljoner kronor.
Enligt åtalet har tandläkarna begärt ersättning för 6 200 patientbesök under åren 2021-2022 som aldrig ägt rum. Många av besöken har rapporterats på udda tider, som helger och helgdagar. Bland annat julafton 2021, där de fått ersättning för 37 patienter som ska ha besökt mottagningen under eftermiddagen.
I samtliga fall rör det sig om äldre personer, spridda runt om i landet och som oftast inte har upptäckt att deras bidrag har använts.
”Elva av dem var 96 år eller äldre vid de påstådda besöken” säger kammaråklagare Ann Lidén vid Ekobrottsmyndigheten.
”Vi ser det här som en väldigt allvarlig brottslighet, det är systemhotande och vårt välfärdssystem som utnyttjas.”
De åtalade har alltså medvetet siktat in sig på de allra äldsta och svagaste och hittat en lucka i systemet som gör det möjligt att lura till sig miljoner. De sitter nu häktade och har under utredningen nekat till brott. Åtalet omfattar även grova bokföringsbrott och grovt penningtvättsbrott genom att pengar från den misstänkta brottsligheten har investerats i en restaurang.
Det är inte första gången det händer. Det har hänt tidigare.
Svenska lagar är skrivna för svenskar. Politiker och myndigheter har för länge sedan tappat kontrollen över den importerade brottsligheten. Den överskrider helt enkelt allt som svenskar är kapabla att föreställa sig.
Att vrida Sverige rätt igen är ett megaarbete som kommer att ta många år. Jag är tyvärr för gammal för att få uppleva resultatet. Men att sluta utnyttja barn och gamla som redskap för att dölja en katastrofal invandringspolitik vore en bra början.
————————————————————————-
Jag bloggar och gör podcasts ideéllt, som ett slags egenterapi, för att om möjligt förstå vår samtid.
Alla kan läsa och lyssna gratis på min blogg och YouTubekanal.
Gåvor ses som just gåvor och är benefika och helt frivilliga. De utgör inte ersättning för utfört arbete.
OBS! NYTT SWISHNUMMER: 123 519 92 86
Bankgiro 111-9072
Från utlandet: IBAN-nummer SE 19 6000 0000 0004 8212 9581
Swift-BIC-kod HANDSESS
Varmt tack för din gåva!
